1 Çay Kaşığı İle 3 Kat Hızlı Yağ Yakın..!

1 Çay Kaşığı ile 3 Kat Hızlı Yağ Yakın..!
Paylaş
 


1 Çay Kaşığı İle 3 Kat Hızlı Yağ Yakın..!

Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? O halde markette gezinirken kahvaltılık gevreklerin durduğu reyonlardan  baharat reyonuna doğru ilerlemeye ne dersiniz?

1 Çay Kaşığı ile 3 Kat Hızlı Yağ Yakın..!

1 Çay Kaşığı ile 3 Kat Hızlı Yağ Yakın..

Yeni yapılan bir araştırmaya göre kimyon baharatı kilo vermenize, fazla yağlardan kurtulmanıza ve sağlıksız kolesterol seviyenizi düzenlemeye yardımcı olabilir.

İran’ın Şehit  Sadoughi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada 88 fazla kilolu ve obez kadın rastlantısal olarak 2 gruba ayrıldı ve 3 ay boyunca her iki gruba da beslenme danışmanlığı verilirken günlük kalori sınırı 500′er kalori düşürüldü.

Çalışma sırasında araştırma gruplarından birine düzenli beslenme planına ek olarak  80 gram yoğurda karıştırılan 3 gram kimyon baharatı verildi.

3 Aylık deneme süresinin sonunda kimyonlu yoğurt tüketen gruptaki kadınların diğer gruptakilere göre 1,3 kilogram daha fazla zayıfladığı ortaya çıktı.

Bu sonuçlardan daha da etkileyici olan nokta, kimyon tüketen gruptaki kadınların vücut yağlarından %14.36′lık kısmının azalması. Bu azalan yağ oranı, kontrol grubunun %4.92′lik oranından neredeyse 3 kat fazla.

Sonuç olarak  kimyonun yağ yakıcı özelliği dışında vücuda başka faydaları da ortaya çıktı. Kimyon tüketen grubun kandaki zararlı yağlarının ve trigliserit seviyesinin 23 puan düştüğü de ortaya çıkan   sonuçlarından.

Ayrıca kimyon tüketiminin LDL adı verilen kötü kolesterol puanlarında da 10 puanlık bir düşüş yaratığı da araştırmada edinilen bilgiler arasında.

Peki kimyon baharatı tüketen grupta bu sağlık değişiklikleri nasıl ortaya çıktı?

Kimyon baharatı, kolesterolün vücut tarafından  emilimini sağlayan bitki kimyasalları yani phytosteroller bakımından oldukça zengin. Baharatların üzerindeki etkilerini gösteren ilk çalışma olmasından dolayı, araştırmayı yürüten yetkililer, tıpkı diğer baharatlar gibi kimyonun da metabolizma hızını arttırdığını düşünüyor.

Kimyon baharatının sağlık ve faydalarından yararlanmak istiyorsanız, bu önerileri uygulamayabilirsiniz…

Fırında pişirdiğiniz sebzelere bir çay kaşığı kimyon ekleyebilirsiniz. Tatlı patates, balkabağı, havuç ve karnıbahar kimyonla birlikte tüketebileceğiniz sebzeler arasında.

Toz kimyonu, sarımsak tozu, soğan tozu, paprika ve kırmızı pul biberle karıştırarak lezzetli bir baharat karışımı oluşturabilirsiniz.

Sandviçlere ilave ettiğiniz humus ve mayonezle kimyonu karıştırabilir ya da bu karışımlardan dip sos yapabilirsiniz.

Fırınlanmış mısır ve fındıkların üzerine kimyon baharatı serperek lezzetli atıştırmalıklar yaratmak mümkün.

Avokadolu guacamole sosuna 1-2 tutam kimyon ekleyerek daha lezzetli ve sağlıklı hale getirebilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Son Yazılar

Uz.Dr Ender Saraç’tan Yağ Yakan Acı Kahve Çayı

Uz.Dr Ender Saraç’tan Yağ Yakan Acı Kahve Çayı  Uzman Dr Ender Saraç Zayıflatan Hurma Diyeti

0 11 5 Mart 2019
Kategoriler

Moda, Kıyafet Modelleri, Bayan Giyim, Gelinlik Modelleri,Saç Bakımı Sosyetikcadde.com
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید